Bio marmeláda ze Sevillských pomerančů - Meridian foods

Sevillské pomeranče se pěstují v oblasti Seville ve Španělsku, přesto se těší největší oblibě ve Velké Británii. Období sklizně trvá 4 týdny a u britů se téměř rovná svátku. Nejedna anglická domácnost vyrábí pochoutku, která vznikla již kolem roku 1700. Pro zcela netypickou chuť se sevillské pomeranče z počátku netěšili velké oblibě. Jedna šikovná hospodyně však namísto toho, aby pomeranče, které nikomu nechutnaly vyhodila, použila na výrobu stejně netypické marmelády. Marmeláda lidem natolik zachutnala, že jí dnes angličané považují za jantarový národní poklad. O tom svědčí i historic- ké záznamy. Slavný polárník Robert Scott si v roce 1911 vzal na výpravu na Jižní pól skleničku své oblíbené marmelády, toto později učinil také sir Edmund Hillary při dobývání Mount Everestu. Fiktivní James Bond pak vždy snídal vejce, celozrnný toast s máslem a hořkou pomerančovou mar- meládou.
Receptů na výrobu je více, liší se poměrem cukru, pomerančů a konzistencí marmelády. Některé jsou hladké, jiné s malými či velkými kusy pomerančové kůry. Marmeláda od Meridian Foods je doslazena pouze jablečným koncentrátem a na výrobu byly použity suroviny pouze v bio kvalitě.

Hořké pomeranče se do Španělska jako většina citrusových plodů dostala z Číny při obchodních výpravách. Hořký pomeranč má své využití v bylinné medicíně jako stimulant a vzhledem k jeho aktivní složce - synefrinu i k potlačení chuti k jídlu. Ze synefrinu se vyrábí i potravinové doplňky spolu s kofeinem určené na hubnutí. Těmto se však raději vyvarujte,protože obsah látek je příliš kon- centrovaný s velkou řadou vedlejší účinků. Při konzumaci ovoce či marmelády vám však hrozí pouze to, že se do ní vážně zamilujete... Stejně jako celá Británie.

Všeobecně jsou pomeranče výborným zdrojem vitamínu C, obsahují tiamin (vitamín B1), folát (kyse- linu listovou) a pektin, který může snížit hladinu cholesterolu v krvi. Vitamin C pomáhá vytvářet kolagen, který tvoří základ zdravé pokožky. Zároveň pomáhá tělu bránit se proti bakteriálním infekcím. Jako antioxidant může zabránit škodlivému působení volných radikálů a proto může pomoci odvrátit nebo zpomalit některé typy rakoviny.

Cena: 109Kč/284g 

 

Bio Čokokokosky s Fair trade čokoládou - Biopekárna Zemanka

Čokoláda v těchto sušenkách pochází z tzv. spravedlivého obchodu. Značku FAIR TRADE najdete hlavně na produktech z rozvojových zemí, tedy na kávě, kakau, čokoládě, cukru nebo čaji. Pokud kupujete férové produkty, pomáháte odstraňovat dětskou práci, umožňujete získat lidem spravedli- vý výdělek, zlepšujete přístup k základnímu vzdělávání a celkově podporujete sociální projekty v těchto zemích.
Cena: 39Kč/ 100g

V bezlepkových krabičkách najdete Bezlepkové čokoládové Bio hrudky. Ty, stejně jako sušenky výše, obsahují také Fair trade čokoládu.
Cena: 45Kč/ 100g 

 

Slzovka, Hato - mugi - Golden Lily / Danfood

Hato - mugi u nás obecně známý jako perličkový ječmen nebo slzovka ("Jobovy slzy"). Hato mugi je obilovina podobná ječmenu, jsou to semena divoké trávy, která mají silné čisticí účinky na organis- mus. Má neobyčejnou sílu a proto je ve východních zemích často doporučován jako přirozená prevence pro zdraví. Hato mugi se nepoužívá jako běžná potravina, má totiž velmi silné léčebné účinky. Čistí organismus od nánosů ze živočišných potravin a tuků, posiluje žaludek a je močopudný. Používá se k podpůrné léčbě při celkovém zahlenění, revmatických onemocněních, bradavicích a tvorbě mateřských znamének. Lidé se zánětem slepého střeva by měli hato mugi konzumovat ve formě kaší. Zánět je většinou způsoben nadměrnou konzumací živočišných potravin.
Slzovka podporuje funkci sleziny, pomáhá trávení masa a tuků. Příznivě působí například při boji s akné a jinými zánětlivými či hnisavými procesy na kůži. Pomáhá také při otocích a bolestech svalů a kloubů. Podpořit léčbu může při zánětech močového měchýře, zápalu průdušek a plic. Slzovka je cenná především pro vysoký obsah aminokyselin, kterých obsahuje celkem 18 z 20, včetně všech esenciálních, tedy těch, které si tělo nedokáže vyrobit samo a je nutné mu je dodávat. Aminokyseli- ny jsou základní stavební jednotkou bílkovin, ze kterých je tvořena každá buňka lidského organismu. Slzovka má také vysoký obsah betakarotenu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, draslíku, kalcia, hořčíku, železa, měďi, manganu, fosforu a zinku, a to v té nejlépe vstřebatelné a zpracovatelné podobě. Odvar ze slzovky je známý jako tzv. šlemovitá polévka, která spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, váže jedy z látkové výměny a podporuje funkci jater. Celostní medicína považuje slzovku za potravinu, která dokáže změkčovat a zvláčňovat. Proto pomáhá uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu, snižuje “špatný” cholesterol a zejména ženy ocení její příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Dokonce chrání před záněty kůže a zpomaluje šedivění vlasů. Slzovka je bezlepková. Je tedy vhodná při celiakii a pro všechny, kteří chtějí ve stravě omezit lepek.

Pro její silné účinky se nedoporučuje slzovku nadužívat, je lépe přidávat ji do pokrmů jen jako dopl- něk. Můžete ji občas přidat trošku při vaření rýže, do polévek, pomazánek, zeleninových placiček, uvařenou rozmixovat a přidat do kaší, zahustit jí omáčku apod.

Ze zrn je možné připravit také detoxikační čaj.
Návod na čaj: 1 pl zrn hato mugi opražíme na suché pánvi, přidáme vodu a vaříme 15-20 minut. Vlivem silného čistícího účinku se mohou objevit některé nepříjemné projevy jako je rýma, častější močení apod.. Je to normální a nesnažte se tyto projevy čištění potlačovat.
Cena: 99Kč/227g

 

Chipsy Amaizin natural bio

Kukuřičné chipsy v biokvalitě. Jsou smažené na kvalitním slunečnicovém oleji a jemně osolené moř- skou solí. Kukuřice v chipsech Amaizin není geneticky modifikována.
Chipsy si můžete vychutnat samostatně nebo jako doplněk mexické kuchyně či k různým dipům, salsám, guacamole apod.
Cena: 36Kč/75g 

 

HOPI přírodní polévka Bio - Ó hladové já - Hopi Popi

Polévky HOPI kombinují luštěniny, obilniny a kvalitní přírodně sušenou zeleninu v kvalitě BIO. Polév- ky HOPI na rozdíl od tzv. „instantních polévek“ neobsahují žádné konzervační látky, umělá barviva, glutaman sodný ani jiná dochucovadla.
Jedno balení stačí pro 5 porcí vydatné luštěninové polévky nebo 2-3 porce luštěninové kaše naky- selo nebo 4 porce luštěninového salátu
Směs je inspirovaná kuchařským uměním indiánského kmene Cherokee, žijícího dnes na jihovýcho- du USA. Tito indiáni s oblibou vaří polévku z hrachu velmi podobného českému v kombinaci s různý- mi druhy fazolí, které si již po staletí sami pěstují.
Cena: 29Kč - bio 

 

RAW Bio lněné chlebíčky s pažitkou - Rawfood

Lněné chlebíčky s pažitkou jsou slanou křupavou pochoutkou. Mohou být alternativou klasického chleba či celozrnných krekrů. Výborně chutnají s různými pomazánkami. Výrobek je šetrně sušen při nízké teplotě do 42°C tak, aby zůstaly zachovány zdraví prospěšné látky.
Základem chlebíčků jsou lněná semínka. Ta mají významné pozitivní účinky na lidské zdraví, mj. pod- porují správné zažívání, čistí střeva, játra a ledviny, příznivě působí na kardiovaskulární a pohybový systém. Jsou plná Omega 3 a Omega 6 nenasycených mastných kyselin.
Dalším složkou jsou slunečnicová semínka, která obsahují až 20% kvalitních bílkovin. Jsou také jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu E, který napomáhá naší pokožce zůstat pružnou a vláč- nou.
Cena: 49Kč/100g